1. Ana Sayfa
 2. K-POP Profil
 3. BTS Jimin Kimdir?

BTS Jimin Kimdir?

Jimin
7

BTS Jimin kimdir? Gerçek adı, doğum yeri ve tarihi, okul hayatı, başarıları, yaşı, burcu, boyu, kilosu, en çok beğenilen idollerden biri olması, muhteşem dans yeteneği ve hayatına dair tüm diğer bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

JIMIN KİMDİR?

“Dans etmeye başladığımda sanki başka bir zaman ve mekandayım, sahne beni ben yapan bir dünya.” (Jimin, 2017.07.02, Japonya)

Doğum Tarihi: 13 Ekim 1995
Gerçek adı: Park Ji-min
Grupta pozisyonu: Baş vokalisti ve ana dansçı
Burcu: Terazi
Çin Burcu: Domuz
Boyu: 1.73
Kilosu: 60 kg
Doğum Yeri: Busan, Güney Kore

Jimin Adı, Ailesi, Çocukluğu, Karakteri

Jimin (지민) olarak anılan Park Ji-min (박지민), Güney Koreli bir şarkıcı, dansçı ve söz yazarıdır. BTS’nin baş vokalisti ve ana dansçısıdır. En kısa eğitim süresiyle BTS’ye katılan son üyedir.

Jee-min şeklinde de yazılan Ji-min, ağırlıklı olarak kadınlara verilen Korece unisex bir isimdir. Ji-min, Güney Kore’nin 2008 yılında kız bebeklere verilen üçüncü en popular isim olmuştur.

Jimin erkek Hristiyan okuluna gitti. Jimin doğrudan inancından bahsetmemiş olsa da, ARMY üyeleri şarkıcının gençken Katolik veya Hristiyan bir okulda okuduğunu biliyor.

Kişiliğinin RM ve J-Hope’a benzediğini düşünüyor.

Jimin, kendine has gözleriyle gülme yeteneğinin cazibe noktası olduğunu düşünüyor.

Jimin’in taekwondo’da siyah kuşağı var.

Hayatının Erken Dönemi ve Eğitimi

Jimin Güney Kore, Busan, Geumjeong Bölgesinde doğdu. İki kardeşler, Jimin’in ondan iki yaş küçük bir erkek kardeşi var. Erkek kardeşiyle gerçekten yakın oldukları söyleniyor. Jimin’in ebeveynleri daha önce Busan’da sık sık hayranları tarafından ziyaret edilen bir kafeye sahipti.

Çocukken Busan’ın Hodong İlkokulu ve Yonsgan Ortaokuluna devam etti. Ortaokul boyunca Just Dance Academy’ye gitti, popping and locking danslarını öğrendi. Stajyer olmadan önce Jimin, Busan Sanat Okulu’nda çağdaş dans eğitimi aldı. Modern dans bölümünde en iyi öğrenciydi. Bir öğretmenin önerisi üzerine bir idol yetiştiren ajansın seçmelerine katıldı ve bu onun Big Hit Entertainment’la yollarını kesiştirdi. Seçmeleri 2012’de geçtikten sonra Kore Sanat Lisesi’ne geçti, 2014 yılında mezun oldu. Jimin şu anda Global Cyber University’ye kayıtlı. Seul’e ilk taşındığında Jimin, Busan aksanıyla konuştuğunun bilincinde olduğunu söyledi. Bir röportajda büyüdüğünde şarkıcı veya polis olmak istediğini ve “Şarkı söylemekle daha az ilgileniyor olsaydım, polis olurdum” dedi.

BTS

12 Haziran 2013’te Jimin, BTS üyesi olarak ilk single’ı “No Dream” parçasını yayınladı.

Grupta Jimin ana dansçı ve vokalist olarak görev yapıyor.

BTS adı altındaki solo parçaları: “Lie” ve “Serendipity”. “Lie” şarkısı 2016 yılında Wings albümünde yayınlandı. Albümün genel olarak çarpıcı ve dramatik olarak tanımlandı. Albümün genel konseptini yansıtmaya yardımcı olan karanlık alt tonlar ve duygular taşıyordu. Bununla zıt olarak, “Love Yourself: 2018” albümünde yayınlanan “Serendipity” yumuşak ve şehvetli olup sevinç, inanç ve merak içeriyordu.

2020 yılında son çıkardıkları “Map of the Soul:7” albümünde ise Jimin’in akıcı dans yeteneklerini ortaya koyabilmesi için özel hazırlanmış gibi duran latin-pop ritimli solo parça “Filter (Filtre)”de, Jimin kendini herhangi bir rolde parlayabilen esnek bir sahne figürü olarak sunmaktadır. “Senin cinin olabilirim / Alaaddin’e ne dersin?” diye nüktedan bir şekilde sormaktadır. “Neyi olmamı istersen, onu olurum”.

Jimin’in soloları “Serendipity” ve “Lie” parçalarının her ikisi de, Psy’nin “Gentleman” parçasından sonra beş yılda ilk defa rekor kıran K-Pop şarkıları oldu.

Spotify’da elli milyon dinletiyi aştı. Şarkılar aynı zamanda bir BTS üyesi tarafından Official Chart’ın İngiltere’de en çok dinlenmiş 20 BTS şarkısının arasındaki tek solo şarkıydı. Jimin’in şarkısı “Promise” (2018) SoundCloud’a göre, Soundcloud’un Drake’in “Duppy Freestyle” adlı albümünün rekorunu aşarak 24 saatlik en büyük Debut’u gördü.

Solo Çalışmaları

Jimin 2014 yılında, Justin Bieber’ın “Mistletoe” parçasının Korece bir yorumu olan “Christmas Day” için BTS üyelerinden yakın arkadaşı Jungkook ile birlikte çalıştı. Parçanın Korece sözleri Jimin tarafından yazıldı. Daha sonra Jimin, 2 Haziran 2017’de yayınlanan Charlie Puth ve Selena Gomez’in düet yaptığı “We Don’t Talk Anymore” parçasının cover parçasını hazırlayarak Jungkook ile tekrar işbirliği yaparak efsane aşk şarkısını seslendirdi.

Bts Jimin On Mv

Jimin, 2016 yılında Hello Counselor, Please Take Care of My Refrigerator ve God’s Workplace gibi çeşitli şovlara katıldı. Aynı yıl, Show! Music Core ve M Countdown gibi şovlarda özel MC olarak ev sahipliği yapmaya başladı. Aralık ayında Shinee’den Taemin ile KBS Şarkı Festivali’nde bir düete katıldı.

Hayırseverlikte Jimin Gibi Olun!

Jimin, 2016’dan 2018’e kadar, mezun olduğu okul olan Busan Hodong İlköğretim Okulu mezunlarının üniforma masraflarını karşılayarak okulunu maddi anlamda destekledi. Okulun kapanış haberi yayınlandıktan sonra, son mezunlara yaz ve kış ortaokul üniformaları bağışladı ve tüm öğrencilere imzalı albüm hediye etti.

Jimin, 2019’un başlarında, düşük gelirli öğrencileri desteklemeye yardımcı olmak için Busan Eğitim Bakanlığı’na 100 milyon Kore Won’u (yaklaşık 88.000 ABD Doları) bağışta bulundu. Jimin toplam 30 milyon Won (yaklaşık 23.000 ABD Doları) mezun olduğu Busus Sanat Lisesi’ne bağışta bulundu.

Sanatsal Niteliği

Jimin’in vokalleri narin ve tatlı olarak tanımlanır.

Grubun üyeleri arasında ve genel olarak K-pop’da olağanüstü bir dansçı olarak kabul edilir.

Elite Daily’den Noelle Devoe, sahnede çekiciliğinin yanı sıra sık sık “pürüzsüz ve zarif hareketleri” için de övgü aldığını yazmıştı.

BTS belgeseli Burn The Stage’de, Jimin kendini mükemmeliyetçi olarak düşündüğünü, sahnede en küçük hataların bile kendisini suçlu hissettirdiğini vurgulamıştı.

Şarkıcı Rain’i ilhamlarından biri ve hem şarkıcı hem de sanatçı olmak istemesinin nedeni olarak gösterdi.

Üç sahne ismi var; “Bebek J”, “Bebek G” ve “Küçük Çocuk”. Ancak, gerçek isminin ona en uygun olduğuna karar verdi ve Jimin’i kullanmayı tercih etti.

Jimin Etkisi

Jimin, 2016 yılında Gallup Korea tarafından yapılan bir ankette en çok tercih edilen 14. idol olarak seçilmişti. Aynı ankette, 2017 yılında 7. oldu ve 2018 anketinde 1 numaraya yükseldi.

Jimin, 2018’de en çok tweet atılan ünlüler arasında dokuzuncu ve en çok tweet atılan dünyadaki müzisyenler arasında ise sekizinci sırada yer aldı. The Guardian tarafından tarihin en iyi erkek grubu üyelerinden on yedinci sırada seçildi.

Ocak-Mayıs 2018 arasında Jimin, “En İyi K-Pop Sanatçısı – Individual” dalında aylık verilen Peeper x Billboard Ödülü’nü kazandı. Peeper x Billboard, Peeper sosyal medya uygulaması ve Billboard Kore arasında bir işbirliği olup, en sevdikleri K-pop sanatçıları için fan oylarına bağlı olarak aylık kazananları duyurur. Ödül, UNICEF yardım kuruluşuna sanatçı adına verilen bağışı içeriyor.

2018’de Güney Kore Cumhurbaşkanı tarafından grubun diğer üyeleriyle birlikte beşinci sınıf Hwagwan Kültürel Liyakat Nişanı verildi.

Bts Jimin Grammy

2019 yılında, 2018 Kavun Müzik Ödülleri sırasında geleneksel bir Kore fan dansı olan buchaechum’u gerçekleştirdiği için Kültür Koruma Derneği’nden bir teşekkür plaket ve dansın Kore dışına da yayılmasına yardımcı olduğu için ödül aldı.

Çalışkan Jimin

Okul hayatı boyunca öğrenci konseyinde yer almıştır. Okulda en sevdiği dersler matematik ve fiziktir. Üstün dans becerilerine ve olağanüstü akademik başarılarına dayanarak Seul Sanat Okulu’ndan (Seoul High School of Arts) tüm bölümlerden en iyi öğrenci olarak mezun oldu. Okulda çağdaş dans eğitimi aldı. 8. sınıfta ‘popping’ öğrendi. Çıkış yapmadan hemen öncesinde (genel olarak en yüksek rütbeli öğrenci) bölüm birincisi oldu ve 9 yıl boyunca sınıf başkanlığı yapmıştı. Korece, Japonca ve temel İngilizce bilmektedir.

Bts Jimin Dance

Jimin’in Güzellik Sırları

Herhangi bir müzik çaldığında dans etmek gibi bir huyu var.

Göz kalemi kullanmak onun için çok önemli. Eyeliner olmadan, hip-hop dans edemeyeceğini veya güçlü ifadelere sahip olamayacağını düşünüp utanıyor.

Küpeler, bilezikler ve yüzükler gibi aksesuarlar takmayı sever. İkisi sağda, diğeri ikisi solda olmak üzere beş kulak deliği var.

Jimin’in parlayan, kusursuz bir cilde sahip olduğu bilindiği için cildine çok önem veriyor. Uçakta, mümkün olduğunca fazla su içmeye çalışır. Cilt bakımının bir tür öz bakım olduğunu düşünüyor ve performanslardan sonra yüzünü temizleyerek zihnini temizlemeye çalışıyor.

En sevdiği saç renginin ne olduğu sorulduğunda Jimin, şimdiye kadar denediği her saç rengini sevdiğini ve hepsinin benzersiz olduğunu söyledi. İlk çıkışından bu yana Jimin, sarışın, gümüş, turuncu, pembe, kırmızı ve mavi gibi farklı saç renkleri kullandı.

Bts Jimin Earring

Jimin’in Diğer Sevimli Özellikleri

Gruptaki en kısa ve yaşça üçüncü küçük olandır.

SHINee’den Taemin, EXO’dan Kai, Wanna One’dan Ha Sung Woon ve HOTSHOT’tan Timoteo ile yakın arkadaştır.

Kendisi hakkında en çok sevdiği şeyin gözleri olduğunu söylemiştir.

Diğer üyelere göre, gösterilere hazırlanmak için daha fazla zaman harcayandır. Son derece çalışkandır ve sahnede hata yaparsa çok üzülür.

O ve J-Hope hala oda arkadaşıdır.

Eğer seçmek zorunda kalsaydı, İngilizce sahne ismi ‘Christian Chim Chim’ olurdu.

Hayranların yanı sıra grubun diğer üyeleri tarafından da ‘Sevimli Mochi (Cute Mochi)’ olarak adlandırılır. Şubat 2020’de James Cordon’la Carpool Karaoke çekimlerinde James Cordon Jimin’e “my baby mochi” şeklinde seslenmiş ve eğlenceli bir çekim gerçekleşmiştir.

Solo parçası “Lie”ın yazılmasına katkıda bulunmuştur.

Soğuk ve güneşli günlerde müzik dinlemeyi seviyor.

En sevdiği renkler açık kahverengi, mor ve siyahtır.

Who is Bts Jimin

En sevdiği sayı 13’tür.

Gruptaki en enerjik kişi olarak bilinir.

Aksiyon filmlerinden hoşlanıyor. En sevdiği Marvel karakteri Hulk’tur.

Tüm üyeler Jimin’in çıkışından bu yana çok değiştiğini ve geliştiğini düşünüyor.

BTS mini draması ‘Flower Boys’da, Jimin Beden Eğitimi öğretmeniydi.

Bir keresinde farkında olmadan 7 saatten uzun bir süre boyunca telefonunda oyun oynamıştı.

Üyeler Jimin’in en kötü halinin öfkeli ya da sinirlendiği zaman olduğunu söylediler.

Konserlerden sonra Jimin, grup arkadaşları ile lezzetli yemekler yiyerek kutlamayı sever. Kimchi kızarmış pilav pişirebilir. Ekşi şeyleri sever (yani limon, limon suyu vb.).

Jimin, Jin, Jungkook ve V ile birlikte 2018’in Asya Heartthrobs’larından biri olarak seçildi ve 33. sırada yer aldı.

Jimin’in ölmeden önce yapılması gerekenler listesi seyahat etmeyi, çok para kazanmayı ve iyi bir evlat olmayı içeriyor. Ailesine düşkün olmalı!

Hayranları sevgiyle ona “Jungkook’un Annesi” diyorlar, çünkü grubun en genç üyesi Jungkook’a çok önem veriyor.

Bts Jimin Jungkook

Hayranlarla sosyal medya aracılığıyla iletişim kurmayı seviyor. Grup arkadaşlarının günlük yaşamları ve selfie’leri hakkındaki güncellemeler dahil olmak üzere BTS’in sosyal medya hesaplarında sık sık yayınlıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

K-Pop magazin, müzik ve danslarını seviyor. 1 Yıldır korebu.com bünyesinde aktif olarak editörlük yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

 1. Avatar

  En sevdiği renkler siyahlar mavi olmalıydı yanlış yazdınız

 2. Avatar

  lütfen jiminin boyu 173.6ydı şuan 174 jhfbdfjkhkjdhkj

 3. Avatar

  jimini nasil gore bilirim

  • Avatar

   bak şimdi önce yatağa uzan gözlerini kapa jimini düşün belki o zaman görebilirsin veya google a jimin yaz görsellere tıkla o zamanda görürsün jdfhjkdhdkjh

 4. Avatar

  gerkcekten cok guzel bir sesin var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.