1. Ana Sayfa
 2. K-POP Müzik Listeleri
 3. MAMA 2020’de Son Durum: Bıçak Sırtı Rekabet!
Trendlerdeki Yazı

MAMA 2020’de Son Durum: Bıçak Sırtı Rekabet!

mama 2020
1

MAMA 2020 ödülleri için farklı kategoriler için son durumlar hesaplanmış. BTS ve BLACKPINK‘in zirvede kıyasıya rekabeti söz konusu. Gelin tek tek bakalım hesaplamalara:

İlk olarak Yılın Şarkısına bakalım. bu kategoride BTS’in Dynamite‘ı ile BLACKPINK‘in How You Like That‘i arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Dynamite henüz herhangi bir albüm kapsamında yayınlanmadığı için (BE albümünde son parça olarak yer alacak) yüzde 10 ağırlığa sahip albüm kriterinden sıfır çekiyor. İnternet üzerinden verilen oylara göreyse Dynamite öne çıkıyor. Toplamda How You Like That önde. Bu kategoride yüzde 40 ağırlığa sahip olacak olan Hakem Heyetinin oyları belirleyici olacak. BTS hayranları albüm olmaması handikapına karşı son virajda internet üzerinden hayranların verdiği oyları artırmak için vites arttırmaya çalışıyor. Ama tabi BLACKPINK hayranları da benzer bir atılım yapma telaşında. Gerçekten heyecanlı bir durum, bakalım nasıl gelişecek son sıralama?

İkinci olarak yılın albümüne gelirsek, BTS burada oldukça rahat gözüküyor. Yüzde 60 albüm satışlarının ağırlığı oluyor bu ödüle ve fark çok çok bariz. Yalnız Seventeen ve NCT‘yi de ayakta alkışlamak lazım, maşallahı var satışlarının dördüncü jenerasyon olmalarına rağmen. Yüzde 40 ağırlığındaki hakem heyeti kararları az çok albüm satışlarıyla benzerlik gösterecektir diye tahmin ediliyor.

Yılın sanatçısı ödülünde de fiziksel albüm satışları (CD, LP, kaset), dijital albüm satışları ve internetten verilen oylardan oluşan tüm kriterlerde BTS önde. BLACKPINK‘in BTS’i yakalama şansı yok gibi ama onlar da ikinciliğe oturmuş durumda..

Aşağıda parça kategorilerine göre sıralamalar bulunmakta. En üstte En İyi Solo Dans Performansı var ve Hwasa, Maria performansıyla rahat bir birinciliği göğüsleyecek gibi duruyor. Ortada yer alan En İyi Kız Grubu Dans Performansında BLACKPINK ilk sırada ama RED VELVET de Psycho ile ona rakip; fark var arada ama kapanmayacak bir fark değil açıkçası. Üçüncü sırada yer alan En İYi Erkek Grubu Dans Performansında ise BTS, Dynamite ile rahat bir birincilik alacak gibi duruyor.

Aşağıdaki tabloda en üstte En İyi Hip Hop § Urban Müzik kategorisi yer almakta. ZICO, Any Song ile ilk sırada. Changmo, METEOR ile ikinci sırada ama fark biraz geniş gibi. Ortadaki kategori ise En İyi İşbirliği kategorisi ve beklendiği üzere IU ve BTS‘ten Suga‘nın işbirliği açık ara ilk sırada. En alttaki kategori ise En İyi Orijinal Sound Track ve bu kategoride Gaho, Itaewon Class dizisi için seslendirdiği Start ile ilk sırada. Bu parçayı ne çok dinledim, dinlerken de ne çok gaza geldim bu sene. Benim canı gönülden desteklediğim OST bu parça, ama puanlara baktığımızda, Jo Jungsuk‘un Aloha‘sı ile aralarındaki fark kapanmaz diyemeyiz; zira hakem heyeti puanlarının ağırlığı yüzde 40.

En İyi Solo Vokal Performansı sıralamasında IU, Blueming ile rahat bir birinciliğe uzanacak gibi. Keza En İyi Grup Vokal Performansında da Mamamoo, HIP ile zirveyi kaptırmayacak gibi duruyor. Hep çalsın hem söylesinler diyorsanız, En İyi Band Performansı kategorisinde ise Day6 ve MC The Max arasında bıçak sırtı bir rekabet söz konusu!

Geldik sanatçı kategorilerine. En İyi Yeni Erkek Sanatçı kategorisinde Treasure açık ara önde gidiyor. En İyi Erkek Grup kategorisinde ise BTS almış yürümüş adeta. En İyi Erkek Sanatçı‘da ise Baekhyun‘u görüyoruz; o da gayet rahat gözüküyor birincilik konusunda.

En İyi Yeni Kadın Sanatçı kategorisinde Weekly ve Secret Number arasında bıçak sırtı bir rekabet olacak gibi; üçüncü bir isme ise adeta yer yok! En İyi Kadın Grup kategorisinde BLACKPINK ve TWICE rekabeti var ama BLACKPINK önemli bir farka imza atmış görüldüğü kadarıyla. Hakem heyeti puanının ağırlığı yüzde 30. En iyi Kadın Sanatçı ise IU; o da birinciliği garantilemiş gibi duruyor.

Önerilen Yazı
MAMA 2020 Oylamalarında Kim İlk Sırada? Nasıl Oy Vereceğim? Merak Ediyorsan Gel…
Önerilen Yazı
Stray Kids’in MAMA’da Aday Gösterilmemesi Hayranlarını Kızdırdı!
Önerilen Yazı
2020 MAMA Ödüllerine Aday Gösterilen En İyi Kadın ve Erkek Gruplar Listesi

 

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Avatar

  NCT ve Seventeen 3.jenarasyon gruplarıdır.

  • dr.b

   Yorumunuz için çok teşekkürler. NCT ve Seventeen “Generation 3.5” diye de geçiyor (örneğin Kore’nin uzun soluklu Kpop kritiği yapan web-magazini IDEOLOGY’nin sınıflamasına göre); ben de 3,5’dan 4’e yuvarladım başarılarını daha da vurgulamak için. Başka perspektif ve sınıflamalardan 3. jenerasyon diye de yorumlamak mümkün. Yorumunuz iyi oldu, bu konuda bir yazı yazıp orada bir daha bi değerlendiririz.

 2. Avatar

  Blackpink kızlarım tüm ödülleri hak ediyor

 3. Avatar
  2 hafta önce

  Çok güzel olmus BLackpink i de Seviyorum ama BTS nin yeri bi baska

  ILove BTS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.