1. Ana Sayfa
  2. Moda
  3. K-Pop İdolleri ve Koreliler Neden Havuza ve Denize Elbise İle Giriyor?
k_zg_n

K-Pop İdolleri ve Koreliler Neden Havuza ve Denize Elbise İle Giriyor?

Korean Swimsuit Cover
2

Erkek idollerin karın veya göğüs kasları görününce büyük olay oluyor K-Pop aleminde. Şimdi diyeceksiniz ki bu arkadaşlar denize havuza girmiyor mu, neden bu kadar büyük olay oluyor bu bölgelerin gözükmesi. Giriyorlar ama genellikle bütün vücudu kapatan deniz giysileri ile giriyorlar!

İlginç değil mi? Bizim ülkemizde bile mahrem olarak görülmüyor, göbekler ve (bazen kürklü denebilecek) göğüsler hep fora. Cem Yılmaz’dan türkü-oyuncu Bülent Serttaş’a; hatta Devlet Yöneticilerine kadar hepsinin bağrı kamuya açık alan.

Kore’de bu durum biraz farklı. Deniz havuza dahi girerken çıplak göremiyorsunuz idolleri. İdoller gibi sıradan halk için de bu durum benzerlik gösteriyor.

İşte bu durumun nedenleri:

İlk neden olarak, Kore’de çoğu idol firması idollerinin fazla “ten” göstermesini istemiyor. Bazı firmalar daha gevşek bu konuda, ama örneğin Big Hit Entertainment pek  istemiyor. Bu yüzden de idoller dikkat etmek zorunda kalıyor. Bunun bir nedeni vücut özelliklerinin müziğinin önüne geçmesini engelleme arzusu olabilir. İdol sahnede tişörtünü yırttı attı diyelim. O andan sonra seyircinin odağı müzikten kayıyor ister istemez! Ten göstermeme prensibi ister istemez sahne dışına da taşıyor. Bu şekilde, dozunu ayarlayarak, azıcık ucundan göstermeler de seyircide heyecan birikimi ve patlaması sarmalını besliyor.

Alttaki videoda da BTS üyeleri havuz-giysileri ile havuzda eğleniyor:

İkinci neden ise açık renkli ten takıntısı. Tüm Korelilerde olduğu gibi bu idollerde de ciddi bir takıntı. Kore’de açık renk tene sahip olma arzusu çok yüksek olduğu için kız olsun erkek olsun dalgıç elbisesi benzeri, tüm vücudu saran giysilerle denize giriyorlar. Bazıları bunu Amerikan kültürünün etkisinde kalma şeklinde yorumlasa da aslında durum pek böyle sayılmaz. Yüzlerce yıl öncesine dayanan bir şey bu. Eskiden bürokrat, öğretmen gibi mesleklerde çalışanlar kapalı alanlarda çalıştıkları için ten renkleri açık kalırmış. Tarlada, inşaatlarda, vb. işlerde çalışanların tenleri ise koyu olurmuş. Dolayısıyla, ten renginden sosyal statün anlaşılırmış. Böylelikle açık ten rengi daha yüksek sosyal statüyle eşleştirilir hale gelmiş Kore’de. Bu da açık tenli olma içgüdüsünü ve sosyal normunu doğurmuş.

Üçüncü neden ise, orta yaşlara yaklaşan Koreli bireylerin ciltlerinin kırışmasından korkmaları. Ciltleri kırışmasın diye de güneşe direk maruz bırakmıyorlar ciltlerini. Bu aslında haklı bir gerekçe. Geçenlerde haberlere konu olan Kamyoncu dedeyi hatırlayalım. Uzun yıllar kamyon şöförlüğü yaptıktan sonra yüzünün güneş görmeyen yanı gayet sağlıklı kalırken sürekli güneşe maruz kalan tarafı nasıl da yaşlanmış ve kırışmış!

Sadece Kore’liler değil, ABD’de bu şekilde denize giren pek çok kişi görülebiliyor. En ünlüleri belki de Madonna. Siz onu hiç bronz gördünüz mü? Ben hiç görmedim!

Öne çıkan üç neden işte böyle…

 

Yorum Yap

Yorum Yap