İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Jimin ve küresel plastik endüstrisi

Jimin ve küresel plastik endüstrisi

john oliver jimin
1

Jimin’in sanayi sektörlerine etkisine ilişkin daha önce küresel tavuk ve tavuk çorbası sektörü üzerindeki Jimin etkisi yazımızı yayınlamıştık (bakınız: Jimin ve küresel tavukçuluk sektörü). Bu seferki sektör ise plastik endüstrisi.

EMMY ödüllü komedyen John Oliver, atık sorununu bir türlü halledemeyen plastik sanayiine çakarken, “Az Jimin’in sahne hakimiyetine bir bakın da ilham alın” ifadesini kullandı.

John Oliver komedyen olmasının yanında yazar ve politika eleştirmeni de aynı zamanda. Son günlerde çevre kirliliğinin üzerine giden Oliver, plastik endüstrisinin atıklarının ya okyanusu boyladığını, ya da çöp depolama alanlarına (landfill) yığıldığını vurgularken,”Geri dönüşüm (Recycling)” performansının içler acısı olduğuna da dikkat çekiyor. ABD’de plastik atıkların sadece yüzde 9’unun geri dönüşümle geri kazanılabildiğini öğreniyoruz kendisinden. Zincirin zayıf halkası işte bu geri dönüşüm konusundaki zafiyet diye de ekliyor.

Oliver bu noktada pat diye BTS’i gündeme getiriyor. BTS’teki her halka çelik gibi sağlam diyor, orada zayıf bir halka veya herhangi bir zafiyet göremezsiniz ifadesini kullanıyor. Hele ki bir Jimin var, her dans performansında yüzde 100 performans sergiliyor, asla taviz vermiyor diye altını çiziyor. Son olarak da, plastik atıklarla mücadelede Jimin’in “sahne hakimiyetini” örnek alın diye de vurguluyor.

Adam söyleyeceğini söylemiş, bize diyecek bir şey bırakmamış. Biz zati Jimin’den gözümüzü ayırmıyoruz, artık plastik sanayii patronları düşünsün.

İşte sahne hakimiyeti işte alemin kralı (2014 MAMA):

Muhteşem değil mi?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2 yıldır haber editörü olarak çalışmakta olup, son 1 Yıldır korebu.com bünyesinde aktif olarak editörlük yapmaktadır.

Yorum Yap