1. Ana Sayfa
  2. Kore Dizileri
  3. It’s Okay to Not Be Okay (Psycho But It’s Okay) Dizisi Konusu, Oyuncuları ve Yorumu

It’s Okay to Not Be Okay (Psycho But It’s Okay) Dizisi Konusu, Oyuncuları ve Yorumu

its okay to not to be okay

It’s Okay to Not Be Okay (Psycho But It’s Okay), Jo Yong tarafından yazılan ve Park Shin Woo tarafından yönetilen, Studio Dragon tarafından yapımcılığı üstlenilen bir tvN televizyon kanalı dizisidir. 16 bölümden oluşmakta olan dizi 2020 yılı yapımıdır. Tür olarak; romantik, psikolojik ve dramanı bir füzyonu olarak değerlendirebiliriz. Aynı zamanda Netflix‘te de yayınlanmaktadır.  It’s Okay to Not Be Okay ilk yayınlandığında reytingleri %6’ydı ve en yüksek reytingi %7,3 oldu. IMDB puanı 8,8/10 (oldukça iyi👍).

Netflix’te dizinin konusu şu şekilde açıklanmıştır: “Asosyal bir çocuk kitabı yazarı ile psikiyatri koğuşunda çalışan fedakâr bir bakıcının yolları kesişince önlerinde duygusal iyileşmeye giden sıra dışı bir yol açılır.”

Dizinin başrol oyuncuları Kim Soo Hyun (Moon Gang Tae), Seo Ye Ji (Ko Moon Young)  ve Oh Jung Se (Moon Sang Tae )’dir.

Gang Tae, Psikiyatri Hastanesi’nde çalışan bir hasta bakıcıdır. Annesi, o küçük yaştayken talihsiz bir şekilde vefat etmiştir. Otizm rahatsızlığı yaşayan bir abisi vardır. Gerek rahatsız bir abisi olması gerekse yetim olması ve hayatı tüm olumsuzluklarıyla üstlenmesi nedeniyle mutsuz ve sevgiden yoksundur. Öyle ki, Gang Tae‘nin ilk gülümsemesi neredeyse 12’nci bölümden sonra gerçekleşiyor… Rolüne öyle güzel girmiş ki, o sıkıldıkça biz daha çok sıkıldık. Hayata negatif bakmaya başladık. Bu çocuk gün yüzü göremeyecek mi dedik. Abisi dışında kimseyle yakın ilişki kurmak istemeyen Gang Tae,  abisiyle oldukça mütevazi tek göz bir odada yaşamını sürdürmekte ve abisi nedeniyle hemen her sene iş ve ev değiştirmektedirler. Abisinin kelebeklere takıntısı bulunmakta ve kelebeklerin ortaya çıktığı mevsim gelince çareye tebdil-i mekanda bulmaktadırlar. [Spoiler alarmı: Bunun nedeni dizinin senaryosunda önemli bir yer tutuyor!]

Moon Young, antisosyal kişilik bozukluğu olan popüler bir çocuk kitabı yazarıdır.  Dizinin ilk sahnesinden itibaren sorunlu bir çocukluğu ve anne/babasıyla çalkantılı bir ilişkisi olduğu vurgulanır. Bir ara acaba bu kadın psikopat mı? diye içinizden geçirirsiniz. Dizinin adı Moon Young’ın karakterini anlatır. Olumsuz, negatif, masallardaki kötü cadıyı anımsatan karakterinin aksine bir çocuk masal kitabı yazarıdır. Aksidir, huysuzdur. Yayınevi sahibi dışında pek bir arkadaşı yoktur.

Sang Tae, Moon Gang Tae’nin otizm spektrumu rahatsızlığı yaşayan abisidir. Çocuk masal kitabı yazarı Moon Young’ın büyük bir hayranı ve aynı zamanda yetenekli bir illüstratördür. Kriz zamanları içine saklandığı bez bir dolabı vardır. Dizinin yaklaşık ilk 10 bölümünde Sang Tae şiddetli otizm atakları geçirmektedir. Otizm spektrumu rahatsızlığına sahip bir kişinin 16 bölüm boyunca uygun destekle ne kadar gelişebileceği gözler önüne serilmekte dizide. Bu da dizinin vermeye çalıştığı önemli mesajlardan biri.

Nam Ju Ri (Park Kyu-young) akıl hastanesinde çalışan bir hemşire ve Moon Gang Tae’nin Psikiyatri Hastanesi’ndeki iş arkadaşıdır. Moon Gang Tae’ye karşı platonik aşk yaşamaktadır. İlkokulda kısa bir arkadaşlık kurduğu Moon Young’dan ise hiç hoşlanmaz. [Spoiler alarmı: Psikiyatri Kliniği’nin hemşiresi Nam Joo Ri (Park Gyu Young) ve Moon Young’un kitaplarını basan yayınevinin sahibi Lee Sang In (Kim Joo Heon) arasında gelişen aşk dizinin ilk bölümlerinde asla tahmin edemeyeceğiniz bir gelişme olacak.]

Nam Joo Ri’ nin annesi bir çok K-Dramada anne rolü üstlenen başarılı oyuncu Kim Mi Kyung’nin oynadığı Kang Soon Deok bu dramaya da anne sıcaklığını eklemiş. Diğer beğendiğimiz yan rol oyuncuları hastane baş hekimi Oh Ji Wang (Chang Wan Kim) ve Gang Tae’nin en yakın arkadaşı (Ki Doong Kang) Jo Jae Soo oldu. Yan roller, başrollerin yoğun dramatik kargaşası içerisinde sizi gülümsetmeyi başarıyor.

“It’s Okay To Not Be Okay” Dizisinin Hikayesi ve Dikkat Çeken Ayrıntıları

Hikaye, hasta bakıcı Gang Tae’nin şans eseri masal yazarı Moon Young’a saldıran bir psikopatı engellemesiyle başlar. Aslında bilirsiniz k-dramalarda başrol oyuncularının çocukluk veya ergenlik çağından kalma bir ilişkileri vardır, çocukluktan sonra bir daha görüşmemişlerdir. Sonra kader ağlarını örer ve tekrar yolları kesişir. It’s Okay To Not Be Okay‘de de aynı K-drama klasiğini yaşıyoruz. Ancak, dizide geçmişe dair ilişkiden daha çok ilginizi çekecek noktalar olacak. Dizinin ilk üç bölümü masal anlatım tarzında, 10-12’ye kadar gerilim/korku ve 12-16 arası dram tadı alacaksınız.

The Grudge/Garez’den sahneler seyrediyormuş gibi hissedeceğiniz bölümler var, örneğin Moon Young gece yatarken tam üst paralelinde uzun siyah saçları dalgalanan ve havada uçuşan birisi beliriyor. Tüyler diken! Korku filmlerinden korkanları uyarmak isterim. Ancak, konuyu öyle güzel bağlıyorlar ki bu sahneler zamanla anlam kazanıyor.

Dizide çeşit çeşit travmalar yaşamış ve akıl hastanesine yolu düşmüş kişilerin hikayelerine de rastlayacaksınız. Bazıları yüreğinizi burkacak. Dizinin genel hikayesi, karakterlerin birbirlerinin travmalarına yardım ederek iyileşmelerine (healing) odaklanıyor.

Moon Young karakterinin tabiri caizse “cadı” olması bazen sinir bozucu olsa da çoğu zaman aferin dedirtiyor. Moon Young karakterini canlandıran Seo Ye Ji’nin dolgun ve bağırınca çatallanan ses tonu karakteri ile çok güzel örtüşmüş.

Zombie Kid-4’üncü bölüm

Masal kitapları ve Sang-Tae’nin çizimleri illustrator Jamsan‘a aitmiş. Dizide bir çok çocuk masalı anlatılıyor. Bizi belki de en çok etkileyen 4’üncü bölüme adını veren “Zombie Kid/Zombi Çocuk” oldu. Şu ana kadar bir çok yetişkin zombi görmüştük ama hiç zombi olan bir çocuk görmemiştik. Pek kimsenin de şimdiye kadar aklına gelmemiştir. Çocuk “saf” bir varlıktır, zombi olması düşünülmez. Ama masalı dinleyince çocuktan da zombi olurmuş dersiniz.

Zombi Çocuk

“Küçük bir köyde erkek bir çocuk doğmuş; soluk bir cildi, büyük gözleri varmış. Annesi oğlunu yetiştirirken doğuştan hiçbir duygusu olmadığını fark etmiş sadece zombi gibi yemek yeme arzusu varmış. Böylece annesi onu köylüler görmesin diye evin bodrumuna kilitlemiş. Her gece, onu beslemek için komşularından çiftlik hayvanı çalmış. Çocuğunu gizlice bu şekilde yetiştiriyormuş. Bir gece tavuk çalıyormuş, bir gece domuz. Birkaç yıl böyle geçmiş. Sonra bir gün salgın başlamış; kalan hayvanlar ölmüş ayrıca insanlar da ölmüş. Salgından sağ kurtulanlar köyden ayrılmış ama anne oğlunu bırakamamış. Açlıktan ağlayan oğlunu yatıştırmak için bir bacağını kesip vermiş. Ondan sonra kolunu vermiş. Zamanla tüm uzuvlarını vermiş. Gövdesinden başka bir şey kalmadığı zaman kendinden kalanı yemesi için ona sarılmış. Çocuk iki koluyla annesinin gövdesini sıkıca tutmuş ve hayatında ilk defa konuşmuş;

“anne sen sıcacıksın”

Çocuk açlığının giderilmesini mi yoksa annesinin sıcaklığını hissetmek mi istiyordu?

Zombi çocuk hikayesi Sang Tae’nin annesinden beklediği sıcaklığa gönderme yapıyor. Ancak, daha önce çocuk bir zombi karakteri görmemiş olmamız, masalın anlatış biçimi, çizimler dizinin 4’üncü bölümünün dikkatle izlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Gang Tae, Gang Tae’nindir!

Sang Tae’nin kardeşiyle yaşadığı bir anısı vardı. Dizide sıklıkla geçmişe dönük anıları izleyeceksiniz. Gang Tae bir gün abisiyle ilgilenememiş ve Sang Tae okul dönüşü hafif hırpalanmış ve yaralanmıştı. Annesi Sang Tae’yle ilgilenmediği için Gang Tae’ye sinirlendi ve ona bağırmaya başladı. Çizmeyi aşan son bağrışının üzerine Gang Tae haykırdı: “Gang Tae, Gang Tae’nindir”. Abisi Sang Tae bunu duyar, yıllarca bu sözü önemsememiş gibi görünür ama yeri gelince aynı şekilde kardeşinin yüzüne vurmayı bilir. Sona doğru bu ifade mutlulukla bağlanacak.

Aile Fotoğrafı

Moon Gang Tae’ye heyecanla aile fotoğrafları çekmelerini öneren Moon Young, soğuk davranışları karşısında şaşkına döner ve sonunda Moon Sang Tae (Oh Jung Se) ile fotoğraf çekimine gitmeye karar verir. Tam ilk fotoğraflarını çekecekleri sırada Gang Tae, sürpriz bir şekilde ortaya çıkar. Üçü artık bir aile olmuştur.

Seo Ye Ji’nin Stili ve İncecik Beli

Dizide dikkat çeken diğer konu, Seo Ye Ji’nin giydiği ilgi çekici kıyafetlerdi. Koreli moda tasarımcılarının ve küpe, el çantası ve gecelik markalarının profilini yükseltti. Bazı izleyiciler Seo Ye Ji’nin çok abartılı giyindiğini, uykudaki bir kadının makyajlı olmasının abartılı olduğunu düşünse de Seo Ye Ji kıyafetleri ve makyajıyla kendisinden söz ettirdi. Moon Young’ın pek de normal olmayan bir karakter olduğunu düşünürsek bizce giyim kuşamında abartı yoktu. Seo Ye Ji’nin incecik beli ise ilk yayınlandığı dönem gündeme oturmuştu.

It’s Okay Not To Be Okay bizce mutlaka seyredilmesi gereken, bu yılın en iyi yapımlarından biri. Dizinin temposu bazen düşmekte, bazı bölümler pek de bir şey olmuyor gibi gözükmekte olabiliyor. Ama toplamına baktığımızda vermek istediği bir mesajı olan, olan biten örgüsünü havada bırakmayıp bir neticeye vardıran bir dizi. Ayrıca dizinin çekimlerinin yapıldığı mekanlar inanılmaz güzellikte. Özellikle deniz kenarında yaşamıyor ve deniz özlemi çekiyorsanız, insan psikolojisi ile doğal güzellikleri mükemmel şekilde harmanlayan bu dizi sizi de şifalandıracaktır!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981 Ankara doğumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Mezunu. 1 Yıldır korebu.com bünyesinde aktif olarak editörlük yapmaktadır.E-posta: [email protected]

Yorum Yap