1. Ana Sayfa
 2. Güncel
 3. BTS MotS ON:E Birinci Gün (D1): Asla Unutulmayacak Bir Konser Performansı

BTS MotS ON:E Birinci Gün (D1): Asla Unutulmayacak Bir Konser Performansı

ONE-8
15

BTS canlı online konseri Map of the Soul ON:E D1 için beklenen gün geldi çattı. 10 Ekim Birinci gün (D1) performansını izledik bile.

Özlem büyüktü. Big Hit konserle ilgili birbiri ardına iddialı açıklamalar yapıyordu. Bu zaten büyük olan beklentileri daha da büyütmüştü. Acaba nasıl bir online konser olacaktı?

Unutulmayacak bir konser oldu. Hem de daha ilk günü itibariyle! Tüm Dünya 10 Ekim 2020 günü benzeri görülmemiş bir online konsere tanıklık etti. Bu çapta gerçekleştirilen ilk “online event” olarak da tarihe not düşüldü.

BTS Map of the Soul (MotS) ON:E, birbirine bağlı birden fazla dev sahneleri, muhteşem kostümleri, led ekranlar aracılığı ile seyircilerin konser alanına yansıtılması ve artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla bambaşka bir deneyim yaşadık.

Sahne, kostüm, led ekran, sanal efekt bunlar muhteşemdi ama BTS konserine BTS konseri dedirten müzik, koreografi ve duygusal yoğunluk da zirvedeydi. 1,5 saatlik konser oldu 2,5 saat ama kimsenin ayrılmaya niyeti yok; başta da BTS üyelerinin!

Son konuşmalarda duygusallık da zirveye çıktı. J-Hope yüzde 80 memnun kaldığını ama yüz yüze olamadıkları için yüzde 20 de düş kırıklığı yaşadığını ifade etti. Söz Jimin‘e geçince, baktım serçe parmağı titriyor, dudağının kenarı kasılıyor; ağlayacak dedim. Tutmaya çalıştı kendini ama tutamadı başladı ağlamaya. Konserin yüz yüze olmamasının onları çok etkilediğini söyledi. Elimizden geleni yaptık hazırlanmak için, gerçekten çok çalıştık dedi. Sonra istediği performansı tam gösteremediğini, buna çok üzüldüğünü söyledi. Aslında çok iyi bir performans sergilemişti (daha ne olacaksa, fevkaladenin fevkisin be Jiminim) ama demek ki hazırlandığı bişeyleri tam istediği gibi yansıtamadığını düşündüğü için çok dert edinmiş. Hep en iyisini sunmak isteyen, işini tutkuyla yapan bir sanatçı Jimin. Zaten son haftalarda röportajlarda ona ne sorsalar hep aynı üç ifadeyi söylüyor: “ARMY, canlı konser, yeni albüm”. Gerçekten de onun için en önemli üç şey bu; bunu net olarak anlıyorsunuz.

RM ayrı düştük ama, Spartakus‘ün “Ya bir yol bulacağız ya bir yol açacağız” sözleri mahiyetinde, birlikte haritamızı çizeriz gerekirse ifadesini kullandı. Jin, “açıkçası online olayı beni pek sarmıyor, promosyon yapıyoruz gibi geliyor, yüzyüze olmadan olmaz” ifadesi ile yine çok içtendi. Jungkook led ekranlardaki hayranları görebilmenin ve sesini duyabilmenin ona çok iyi geldiğini, bunu çok ama çok özlediğini söyledi. Jungkook sonrasında: “Ben bugün çok eğlendim, çok mutlu oldum. Sizler de kendinize dikkat edin, maskenizi takmayı unutmayın”. dedi. Suga, bahar aylarında konser turnemize çıkarız dedik ama mümkün olmadı; Bang Bang Con online konserinde ise sizlerle etkileşim kurma imkanımız olmamıştı ifadesini kullandı. V pandemiden dolayı herkesin çok sıkıntı çektiğini, bu konseri birlikte hoplayıp zıplamak için hazırladıklarını ama henüz yedi yaşında oldukları için zorlandıklarını söyledi. İlahi V, hiç beklemedik anda hiç beklenmeyeni söylemeyi hep başarıyorsun 🙂 Bizi gülümsettikten hemen sonra gayet ciddileşerek “Biz başta sadece 7 kişiydik, Ama şimdi size sahibiz ARMY” ifadesiyle kalbimizi fethetti.

BTS Map of the Soul ON:E canlı online konserinin birinci gününün (D1) başına dönersek, ortak performanslarla başlayan konser, bireysel performanslarla devam edip yine ortak performansla son buldu. Konserin normal bitme zamanında bi daha bi daha çağrılarına (encore kısmı diye tabir ediliyor bu şekilde çağrıldıktan sonra tekrar sahneye dönme ve biraz daha performansı sürdürme) karşı üç şarkı daha söyleyeceğiz dedi grup, ama altı şarkı daha söyledi. Jin‘e kalsa bi on tane daha parça söylemeye hazırdı.

Sahneler demiştik. Sahnelerin genişliğini ilk olarak Jin‘in Moon performansından, V‘nin Inner Child performansına geçişte gördük. Artırılmış gerçeklik uygulamalarını RM‘nin dev boyuttaki başka bir RM‘le yan yana getiren sahnede, Jin‘in Moon performansı sırasında, rap line’ın UGH! performansında gördük. Sona doğru sahneler son gaz sanal efektlerle TRON filmindeki görüntülere büründü. Özellikle de hızla aşağı inen dev bir asansör efekti muazzam görünüyordu. BTS Map of the Soul ON:E canlı online konserinin birinci günü “konser” kavramını yeniden tanımladı diyebiliriz!

Seyircilerin konsere led ekranlar aracılığıyla entegre edilmesi mükemmel bir düşünce olmuş. Grup üyelerinin tam karşısında kalan beş dev LED ekranda toplan 500 ARMY bilgisayar webcamleri üzerinden yerini almıştı. Yine grup üyelerini üç çevre saran sahne duvarlarında da seyirciler yer alıyordu. V, Inner Child‘ı söylerken LED ekranlar üzerinden herkesin eşlik etmesi unutulmaz bir andı. Bir sanatçı için daha güzel bir deneyim olamaz herhalde. Kapanış parçası We are Bulletproof: Eternal performansı sırasında seyircilerin LED ekran görüntüleri havada uçuşan küpler halinde gösterildi. Ne kadar hoştu. Bu arada Vizontele‘deki “Zeki Müren de bizi görecek mi?” sorusu yıllar sonra cevabını buldu. Evet “BTS de bizi gördü!”

RM konserdeki ilk bireysel performansı Intro:Persona ile sergiledi. Muazzam bir sahne enerjisi sundu. Yüzlerine aynı bez maske giydirilmiş, persona’sı olmayan dansçılarla kontrast olacak şekilde bir persona (kişilik) ortaya koyuyordu RM. Hem duygusal hem heybetli, sen ne güzel bir reissin be RM! Amerikalıların başkan adayları için söylediği ünlü ifadeyle: “Namjoon for the President!”

Suga, Interlude: Shadow performansında beni kendimden geçirtti adeta. Kontrast fon renkleri, dumanlar ve diğer dansçıların gölge görüntüsü yaratan dansları birleşince tam da parçanın hak ettiği atmosfer yaratılmış. “I wanna be…” ile başlayan repliklerin öncesindeki sound ve arkasından Suga’nın girişi inanılmaz. Bi bakmışım yerde kıvranmış ekrana bakıyorum. Bu adamın müzik dehasının hakkını nasıl ödeyeceğiz, gerçekten bilemiyorum. UGH performansı da doğal olarak Suga’nın ve diğer ik rapper’ın öne çıktığı anları oluşturdu. Etkileyici sahne tasarımı ile bu muhteşem parçanın da hakkı verilmiş oldu! Suga‘nın da saçları gündem oldu bugün gündem. Bir arkadaşımızın tweet‘inde “ARMY değilim ama bu Suga aklıma takıldı, saçını da şekilli şukullu yapmış bi de” diye yazmış. Çok güldüm ama dediği doğru, saçlar alev!

Jungkook bireysel performansında hüzünlü “My Time” parçasını seslendirdi. Bu parça aslında normal bir çocukluk geçiremenin verdiği duygusallık ve hüzünle ilgili. Biraz da şu anki yaşının gereği bir hayatı yaşayamamakla ilgili. Jungkook duygusal olarak parçanın hakkını verdi ama ağlamaklı, boyun bükmüş bir Jungkook görmeyi umarken bambaşka bir Jungkook vardı karşımızda! Bacak kaslarını yoklayan, karın kası şovu yapan bir ateş topu vardı karşımızda. Deri pantalon ve bacaklarla yapılan sert dans figürleri sahnede otoriter bir Jungkook izlettirdi bize. Jungkook konserin ilk kısmında dünya-ötesi bir görsellik sunuyordu. Kırmızı GUCCI ceketi de akıllara kazındı bugün. Jungkook, ARMY‘nin ondan yapmasını istediği yüz mimiklerini ve diğer hareketleri (bakınız Jimin’i taşıyıp, tekme ata ata herkesi devirmeleri) yaptı. Saçının yanlarını da hafif alttan kazıtmış (undercut). Zaten saçının önünü dağıtıp arkasını topluyor; yetmemiş yanları da alttan kazıtmış. Kalbine indirecek gariban fanların. Bu 23 yaş çok yaradı Jungkook‘a, sizce de öyle değil mi?

Jimin’in beklenen Filter performansına kavuştuk bu konser sayesinde. İlk elbiseden kırmızı takıma bir saniyede nasıl geçtiğinin bilimsel bir açıklaması yok, ancak sihirle açıklanabilir. Jimin kıyafet değiştirirken, önünde dursunlar da Jimin görülmesin diye sanırım, tombik tombik dansçılarla çalışılmış. Adeta, Recep İvedik’teki Kara Ambar Kamyoncular Derneğinen çıkıp gelmiş gibi dansçılar. Jimin de sağ olsun pek zarif, kaybolup gitti arkalarında. Ve o an,  “Kırmızı takımlı Jimin dansı”  ile tanıştı yerküre. Ah o kırmızılı takım ah, sen nelere kadirsin! Filter dansları dışında Black Swan performansı sonrasında da özel bir dans gösterisi sundu bizlere.  Konsere üç gün kala paylaştığı Twitter pozu da bu bölümdenmiş. Artırılmış gerçeklik ile Black Swan sanki suyun altındaymış gibi gözüküyordu. Bu mükemmel görüntü yetmezmiş gibi, Jimin dans ederken kollarını, omuzlarını öyle bir arkaya doğru çeviriyordu ki gerçekten kanat çıkaracak zannettim! Bu kısımda, parende atarken ve yerde yatarken yaptığı dans figürleri bana çok zor hareketler gibi göründü. Bu bölümdeki müzik de inanılmaz güzeldi. Bunları başarıyla yapmasına rağmen yine de tam memnun kalmamış kendisi. Sadece baksa da yeter aslında, o ayrı. Son olarak, stil anlamında, Jimin‘i de kartopu desenleriyle süslü siyah kadife ceketli hali beynime kazındı resmen. Daha da çıkmaz oradan.

Jin‘in Moon performansı için harika arkaplanlar hazırlanmıştı. Jin adeta ciğerinin yırtılması pahasına, inanılmaz içten söyledi parçayı. Parçanın son kısmında bir sahneden diğerine yürürken ben de odanın içinde yürümeye başlamışım farkında olmadan. O derece yakalamış beni. Parçanın bitiminde yukarıdan sarkan Dünya şeklindeki küreyi öpmeye çalışırken çok tatlıydı çok. Jin’in dehasını sergilediği diğer parça is Zero O’clock‘tu.

TaehyungInner Child” performansında, görüntüsüyle gözlerimize, sesiyle yüreğimize acımadı, adeta yazık etti. Yaktı geçti. Bu nasıl bir güzellik? Böyle bir parça nasıl bestelenir ve bu kadar güzel canlı seslendirilir. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi, V‘ye webcam’lerinden hayranların eşlik etmesi adeta rüya gibiydi. Ayrı bir parantez de V‘nin konserdeki dans performansına açmak lazım. Çok enerjik, patlamaya hazır bir volkan gibi dans ediyordu konser boyunca. İnanılmaz motiveydi. BTS üyelerinin hepsi çok güzel gözüküyorlardı ama bu konserde en çok V dikkatimi çekti. Hem kendisi hem de kostümleri büyüleyiciydi. Tüm dünyada, haki rengi pantalonun en çok yakıştığı insan kendisi bence. Koyu mavi GUCCI marka ceketiyle tam bir Lord görünümündeydi.

J-Hope, kırmızı klasik spor otomobilin üstünde pek havalı girdi sahneye. Kot takımı yakıyor dedik ilk görüşte, sonradan öğrendik ki fiyatıyla da yakıcı bir takımmış. Louis Vuitton marka kot takımın toplam etiketi 3700$. Ayakkabılar da Dior‘dan (2390$). Stil konusunda otoritesi iyice kurmaya başladı kendisi. Hayranlıkla izliyorum. J-Hope‘un bireysel performansını sona bırakmışlar zira hemen akabinde ortak performanslara geçildi. Kendi dansındaki çılgın tempodan hemen sonra ortak performanslarda da dansın liderliğini yaptı. Bu kadar uzun süre depar atar tempoda dans etmeye J-Hope dışında dayanabilecek başka bir sanatçı var mıdır tartışılır. Konserin ilk bölümünde ise saçları, bakışları ve tek koluna sarılı deri şeritle adeta bir Gladyatörü andıran stiliyle çok ama çok yırtıcı bir J-Hope vardı. Çok can yaktı çok!

BTS üyelerinin şık ceketler giydiği sahnede (şu şemsiyenin açılmadığı sahne) hepsinin ceketlerinin tasarımcısı GUCCI imiş. Boşuna marka olunmuyor demek ki.

BTS Map of the Soul ON:E canlı online konserinin birinci gününde (D1) bireysel performanslar tek tek çok başarılıydı. Ortak performanslarda da her bir üye enerjisinin son damlasına kadar en iyi performansını sundu. Konserin sonu gelmiş, (üç parçalık) ilk uzatmalar bitmiş, ikinci uzatmaya gelmişiz, RUN performansında tüm üyeler çılgınlar gibi zıplıyor. İnanılmaz bir enerji, inanılmaz bir motivasyon, inanılmaz bir adanmışlık!

Konserin sonunda grup üyeleri konser alanına yapılan tepeye tırmandılar. Konser bitti hadi gitsenize diyen yönetmen, bizimkiler onu pek dinlemeyince, küt diye kapanış posterini ekrana koyuverdi! Kapanış posteri de çok duygusaldı.

Konserin sonundaki kapanış posteri “Biz birlikteyiz,  Biz yedi değiliz, Sizle, Biz sonsusuz” yazısıyla ekrana geldiğinde gözler nemlenmiş öyle bakakalıyordunuz ekrana!

BTS Map of the Soul ON:E canlı online konserinin  Türkiye saatiyle sabah saat 10:00‘da gerçekleşecek yarınki ikinci (D2) bölümü için heyecanımız daha da arttı. Bugünkü performansın tekrarını da seyrettikten sonra değerlendirmeye devam ederiz. Bugünkü konser zaten tek seferde hazmedilecek bir konser değildi.

Son olarak, haftalardır 4K, 4K diye yazdım ama hadi kredi kartının hesap tarihi kesilsin diye bekleyince (dolar fena arttı ne yapalım)  4K biletler tükenmiş. Aldığım HD versiyonu da fena değildi ama 4K olsa kesinlikle far ederdi diye düşünüyorum. Nasip olmadı. 4K takılma yapar mı yapmaz mı merak ediyordum, seyreden varsa yorumlarda yazarsa sevinirim. İleride 4K Blu-ray’i çıkınca mutlaka almaya çalışacağım artık.

Son olarak Jin ve Suga yarın yine görüşürüz mesajlarını atmışlar konser sonrası. Görüşmek üzere canlar!

KONSER PARÇA LİSTESİ (23 parça): ON – NO – We Are Bulletproof pt.1 ve pt.2 – Intro: Persona – Boy in Luv – Dionysus – Shadow – Black Swan – UGH! – Zero O’Clock – My Time – Filter – Moon – Inner Child – EGO – Boy with Luv – DNA – No More Dream – Butterfly – Run – Dynamite – We are Bulletproof: The Eternal

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2 yıldır haber editörü olarak çalışmakta olup, son 1 Yıldır korebu.com bünyesinde aktif olarak editörlük yapmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (20)

 1. Avatar
  1 ay önce

  Allah nasip etsin inşallah

 2. Avatar
  4 ay önce

  Online konser ücretliydi dimi?

 3. Avatar

  O kadar güzel yazmışsın ki. İzlediğim konseri tekrar izlemiş oldum. O güzel anlar gözümün önünde 3 boyutlu olarak canlandı. İkisi de çok güzeldi. Allah bize daha çok ve tam karşımızda(ekrandan olmayan türden) izlemeye nasip etsin.

  • dr.b

   Teşekkür ederim 🙂 İnşallah nasip olur çok yakında “fiziksel” olarak canlı izlemek. Bi de ülkemize gelseler konsere keşke…

 4. Avatar
  4 ay önce

  Yaa ağlıcamm,girmek istiyorum yaa

 5. Avatar

  Tüm konseri anlattığınız için teşekkür ederim,konsere katılmamış da olsam konser hakkında hoş bilgiler edinebilmiş oldum✌

 6. Avatar

  Ya ben bilet alamıyorum bunun için farklı Bi banka hesabı falan mı gerekiyor acaba lütfen e mailime yazar mısınız alamıyorum bileti

  • dr.b

   Paypal veya “Exim” (tam adını hatırlayamadım) iki seçenek vardı. İkincisi üzerinden kredi kartı oluyordu. Ama geç bilgilendirme oldu maalesef, konsere kaptırdık kendimizi, kusura bakmayın.

 7. Avatar

  Ahh sonunda izledim cidden konser mükemmel di aaaaaaaaa şu an çok mutluyum

  • Avatar

   Nerden izlediniz acaba hangi platform üzerinden veriyorlar online konseri

   • dr.b

    Konserin her iki günü için de bilet alıp izlemiştik. İlerde konsr dvd/bluray’ile birlikte digital olarak da yine satışı olur belki. Şu an yasal yollardan izleme imkanı yok malesef.

 8. Avatar

  Konseri izleyemiyecem diye üzülüyordum ama sonunda izledim cidden mükemmeldi aaaaaaaaaa

 9. Avatar

  Siz onlayn konsere necə baxdınız ?

 10. Avatar

  lütfen biri şu konserleri paylaşsın ❤❤❤

  • Avatar

   mega.nz/file/Z4QlWYQL#bBbMUnB7bqb9zaGwafuWyVI6HUhuG9jU8CC3BZ1MivI bu d2 konseri d1i bulursam gönderirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.