1. Ana Sayfa
 2. Magazin
 3. BLACKPINK Lisa Neden Bu Kadar Üzgün?
Trendlerdeki Yazı

BLACKPINK Lisa Neden Bu Kadar Üzgün?

Lisa-foto-cover-44
11

BLACKPINK’in üst üste altıncı kez kazandığı bu haftaki Inkigayo yarışmasında, hayli durgun, hatta ağlamaklı olduğu dikkat çekti. Arada (mecbur kaldığı için) gülümsüyor ama bu tam, gerçek bir gülümseme değil “acının tatlı tebessümü” tarzında bir gülümseme gibiydi. Bunun nedenini merak elde etmemek ve Lisa için endişelenmemek elde değildi. İşte o görüntüler:

Lisa son haftalarda gittikçe artan bir sert eleştiri ve nefret hareketinin hedefinde yer alıyor. Bu hareketin kaynağı ise anavatanı Tayland! Evet, en başından beri ona en büyük desteği veren Taylandlılar neden böyle davranıyor? Hem sadece Taylandlı antiler değil, Taylandı BLINK‘lerin bir kısmı da bu olumsuz hareketi destekliyor gibi. Gelin bunun nedenini biraz irdeleyelim.

Lisa’ya yönelik bu negatif kampanyanın nedeni olarak Lisa’nın Tayland’daki politik gelişmelere karşı kayıtsız kalması gösteriliyor. Nedir peki bu politik gelişmeler?

Tayland monarşik parlamenter sistemle yönetilen bir ülke; yani hem kral var hem parlamento. 1932 yılından itibaren ülkede 12 askeri darbe gerçekleşmişken, sonuncusu da 2014 yılında olmuştu. Bu yılın başında, önemli muhalefet partilerinden biri olan, demokratik reform yanlısı Future Forward (Gelecek İleriye) partisi kapatılınca lise ve üniversite öğrencilerinin başını çektiği bir grup kapsamlı protestolara başlamıştı. Pandemi nedeniyle ara verilen gösteriler son aylarda tekrar alevlenmiş durumda.

Lisa’ya yöneltilen negatif hareketin gerekçesi ise Lisa’nın bu süreçte sessiz kalması. Şöhreti ve parayı buldu, kendi keyfi yerinde, vatandaşları umrunda değil şeklinde eleştiri okları kendisini hedeflemekte.

Bunun üzerine bir de önceki hafta katıldığı Knowing Bros programında bir Tayland dansı olan “Crab (Yengeç)” dansını yapınca eleştiriler zirveye çıktı ve sosyal medya üzerinden ona karşı bir anti-kampanyaya dönüştü. Örnek vermek gerekirse, bazı nefret tweet’lerinin 50 bin kezden fazla retweet edildiğinden yakınıyor Lisa’ya destek olmaya çalışan Taylandlı hayranları! Bu dansın yapıldığı şarkının sözlerinin anlamı da kelime oyunu yapıldığında biraz sıkıntılı; ama bu dansı yapan onlarca Taylandlı ünlünün videoları nette mevcut. Ama sadece Lisa’ya yükleniliyor nedense! Diğer taraftan, esas kriz “Ülkedeki politik gelişmelere bu derece duyarsızken ne hakla Tayland kültürüne ait bir dansı yaparsın” diye çıkmış gibi de oldu. Preview’larda danstan görüntüler yer almasına rağmen programın kendisinden bu dans kısmı çıkarıldı.

Lisa’nın Thai Crab Dansı:

Lisa’ya politik nedenlerle bir eleştiri kampanyası başlatılması biraz acımasız değil mi? Ülkesinde insanlar fikir ayrılığı yaşarken onun sessiz kalma hakkına da saygı göstermek gerekli bence. Sonuçta ne dese birileri kırılacak. Doğrusu nedir bilemiyorum ama kesinlikle zor bir durum Lisa’nınki. Siz ne düşünüyorsunuz?

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (23)

 1. Avatar

  You And I love the way you make up.

 2. Avatar
  3 hafta önce

  Bi ara bizim ulkedede böyle bişey olmuştu hatirlarsaniz kimdi bilmiyorum ünlü bı ladin ve yurt dışındaki sevgilisi ile öpüşüp instada story atmıştı ve Türklerde cildirmisti taylandlilari anliyorum….

 3. Avatar
  4 hafta önce

  Oh çok iyi olmuş beter olsun

  • Avatar

   Nedemek beter olsun o da Bi insan o sizin oppanız gibi Bi idol daha kotü şeyler söylerim

  • Avatar

   Sen beter ol o da Bi insan sizin oppalarınız gibi oda idol. lisamı üzeni bende ağlatırım bunu bilin

 4. Avatar
  4 hafta önce

  Ya yeter ama ya bu lisa zaten ne yapsa linç yiyo yeter artik bıktık ya bu şerefsizler artık lisayi ezmesin bişey yapsinlar hepimiz k pop fani olarak bunlar bize illallah dedirttiler ya #LİSA
  #HERŞEYLISAİÇİN
  Taylandlılarada yazıklar olsun

 5. Avatar
  4 hafta önce

  Ya lisam siyasetçi mı belki de yg izin vermiyor hayır ağzı olan konuşuyor ya sinir oldum şu an taylandlilara ya lisa ne dese bi linç yiyecek kız zaten bunlar da zaten bir idol birşey yapsın (yanlışlıkla yapmış olsa bile) küçük birşey olsa bile linçleyelim diye telefon basında bekliyorlar lisam arkandayım kuzum #staystronglisa

 6. Avatar

  Yeter ya

 7. Avatar

  Düşününce bence ben Taylandlıların yerinde olsaydım üzülürdüm çünkü empati yapıyorum. Düşünsenize bi, Türkiye’de böyle bişey oluyo ve Türk olup başka bi ülkede ünlü olan biri bu konuda susuyorum. Ama ben hayatımda Koreliler kadar ırkçı ve herşeyi linç leyen bi millet görmedim. Açıkçası bence Lisa o konuyla ilgili bişey söyleseydi, yazsaydı yine linçlenecekti. Ayrıca kızların siyaset hakkında konuşması yasak diye biliyorum?

 8. Avatar

  Bit kere lisa nın tepki gösterememe sebebi yg çünkü o bası boş bir grup değil yg buna tepki göstermiş olabilir. Fakat zaten bunu yapmak zorundada değil başka taylandlı ünlü yokmu niye sadece Lisanın üstüne geliyorsunuz çok haksızca birşey bence. Lütfen kötü söz söylemeden önce bir düşünün o insan üzülür mü üzülmez mi?? Kendinizi onun yerine koyun Lütfen PLEASEE❤ Lisa seni çok seviyorummm hep yanındayımm❤

 9. Avatar

  Ne alaka ya?Lia niye böyle bir şey yapmalı ki?

 10. Avatar

  Zaten Kız Ne Yapsa Linç Yiyor Bıktık Artık

 11. Avatar

  Nerden biliyorsunuz üzgün olduğunu veya neden bu kdr kesin konuşuyorsunuz. lisa bunu kendisi demedi o mutlu OK! Mutsuz olsaydı YouTube da blackpink kanalında gözlerinin içi gülmezdi. Lisa’yı sürekli mutsuz konumuna düşürmeyin artık bıktık.

  • Avatar

   Aptala mı yatıyorsun ? Hangi idol mutsuzken hayranlarına söyledi ! Kız ice cream beri linç yiyor her Allah’ın günü boş yapma bi vurdum mu yer vurur

  • Avatar

   Parti kur oy verek

 12. Avatar
  1 ay önce

  Lisa’mı üzeni ben de üzerim! Ünlü diye politikayla ilgilenmek zorunda mı sanki?!
  #staystrongLisa
  #wehateanties

 13. Avatar
  1 ay önce

  Olum ne alaka ünlü diye siyasetle mi ilgilenmeli en iyisini yapıyor siyasete girmek insana hiçbişey katmaz kızı salın ya abi sırf bu yüzden çekerim giderim ya insanları hiç memnun edemezsin hele hic bir alakası yokken #staystrongLisa

 14. Avatar

  Ne alaka Lisa siyasetçi mi, salak insanlar ne yapacaklarını bilmiyorlar

 15. Avatar

  Ne alaka Lisa siyasetçi mi aq salak insanlar ne yapacaklarını bilmiyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.